Vanguard VEO 2 Pro 263AO Aluminum Tripod with PH-28 Two-Way Pan Head
| Manufacturer | Vanguard |
|---|---|
| Accessories series | Vanguard VEO 2 Pro |
| Made in | China |
| In production since | - |
| Warranty | 2 years |
| SKU | 4719856246895 |
| Tripod head | Yes |
| Adjustability angle | 360° |
| Type of head adjustability | 2-Way adjustable |
| Type of shoe | Quick Shoe |
| Bubble level | Yes |
| Leg sections | 3-sections |
| Feet type | Rubber |
| Central column | Yes |
| Removable legs | No |
| Maximal height. | 1754.0384mm |
| Minimal height. | 189.066mm |
| Folded height. | 668.2051mm |
| Weight. | 2124.6217g |
| Load capacity. | 5528.245g |
| Material | Aluminium Alloy |
| Color | Black |