Vanguard ALTA PRO 2V 263CVP Carbon Tripod with 2-Way Video Pan Head
| Manufacturer | Vanguard |
|---|---|
| Accessories series | Vanguard Alta Pro 2V |
| Made in | China |
| In production since | - |
| Warranty | 2 years |
| SKU | 4719856246628 |
| Tripod head | Yes |
| Adjustability angle | 360° |
| Type of head adjustability | 2-Way adjustable |
| Type of shoe | Quick Shoe |
| Bubble level | Yes |
| Leg sections | 3-sections |
| Feet type | Rubber |
| Central column | No |
| Removable legs | No |
| Maximal height. | 1421.6897mm |
| Minimal height. | 0mm |
| Folded height. | 665.3552mm |
| Weight. | 1672.9305g |
| Load capacity. | 6633.894g |
| Material | Carbon |
| Color | Gray |