Swarovski Z6i gen.2 1-6x24 L riflescopes are one of the best hunting riflescopes for use on driven game and hunting in the woods, when maximum field of view is needed. It also allows for long distance shots even at 6 times magnification. Swarovski Z6i riflescopes represent the top product of the Swarovski Company and the top product of riflescopes in general. The reticle is set in the second focal plane (by changing the magnification its size remains virtually the same) and is therefore particularly suitable for long-distance shooting, since it does not cover a large part of the target at maximum magnification. The reticle’s illumination can be adjusted to any need: for use in bright daylight or at dusk. Swarovski Z6i also boasts an incredible 6 times magnification ratio and has a compelling range of optical properties. They also have an amazing wide view angle at any magnification and excellent build quality. For hunters who look for the most versatile riflescope on the market, the Swarovski Z6i riflescopes are the best choice.
| Proizvođač | Swarovski |
|---|---|
| Serija optičkih ciljnika | Swarovski Z6i gen.2 |
| Izrađeno u | Austrija |
| Proizvodi se od | 2007 |
| Jamstvo | 10 godina |
| SKU | Z6-A35U6E08-01c |
| Varijabilno povećanje | Da |
| Min. povećanje | 1x |
| Max. povećanje | 6x |
| Prilagođavanje dioptrije | +2 / -3 dpt |
| Promjer leće | 24mm |
| Min. promjer izlazne zjenice | 4mm |
| Max. promjer izlazne zjenice | 9.6mm |
| Min. vidno polje | 6.8m/100m |
| Max. vidno polje | 42.5m/100m |
| Min. udaljenost oka | 95mm |
| Max. udaljenost oka | 95mm |
| Faktor zamračenja | 2.8 - 12 |
| Propusnost svjetlosti | 90 % |
| Brzi fokus | Da |
| Podešavanje končanice na klik | 15mm/100m |
| Tip kupole | Pokrivene |
| Zaključavanje turretov | Ne |
| Zero Stop | Ne |
| Broj okretaja kupole | Više okretaja |
| Smjer okretaja kupole | Ne |
| Podešavanje končanice po visini | 20mrad |
| Podešavanje končanice po smijeri | 20mrad |
| Pomak po okretaju kupole | |
| Pozicija končanice | 2. žarišna ravnina |
| Osvjetljenje končanice | Da |
| Boja osvjetljenja | Crvena |
| Osvjetljenje za dnevnu uporabu | Da |
| Automatsko isključivanje | Ne |
| Veličina točke | 0MOA |
| Postavka paralakse | 100 m |
| Korekcija paralakse | Ne |
| Područje korekcije paralakse | - |
| Dužina | 296mm |
| Težina | 460g |
| Boja | Ne |
| Područje temperature | -20 / +55°C |
| Tip baterije | Ne |
| Punjen sa | Dušikom |
| Premazi leća | Više slojeva |
| Promjer cijevi | 30 mm |
| Šinja za montažu | Ne |
| Tip šinje | Nedostupno |
| Vrsta montažne šinje | Ne |
| Dužina za montažu | 0mm |
| Promjer objektiva | 30 mm |
| Promjer okulara | |
| Otpornost na vodu | Da |
| Otpornost na vlaženje | Da |
| Otporno na udarce | Da |
| Ugrađen daljinomjer | Ne |
| Ocjena |
|---|
(Poslano 3.6.2016.)
| Ocjena |
|---|
(Poslano 24.4.2016.)