Swarovski Z5 5-25x52 P L riflescopes offer excellent optical properties necessary for long distance shooting. Weather it is excellent sharpness, adjustable parallax, or a 25 times magnification, this series of riflescopes really offer what is expected of them. Swarovski Z5 riflescopes offer a very interesting combination of a 5 times ratio between the lowest and the highest magnification in very compact 1 inch (25.4mm) housing. As a result the Swarovski Z5 riflescopes are a much smaller and lighter products than its comparable competition, and especially useful for long-distance hunting. The reticle is set in the second focal plane and therefore does not cover much of the target when shooting over greater distances. The Swarovski Z5 also offer an optional ballistic turret which enables the reticle to be set for targets at three different distances. Due to the use of aluminum material and despite the high magnification and lens diameter they remain lightweight and will not be a heavy burden on the rifle. The optical quality, robustness and quality of construction is at a level that is fitting for Swarovski Z5 products.
| Proizvođač | Swarovski |
|---|---|
| Serija optičkih ciljnika | Swarovski Z5 |
| Izrađeno u | Austrija |
| Proizvodi se od | |
| Jamstvo | 10 godina |
| SKU | Z5-A45H5E33-0c |
| Varijabilno povećanje | Da |
| Min. povećanje | 0x |
| Max. povećanje | 0x |
| Prilagođavanje dioptrije | +2 / -3 dpt |
| Promjer leće | 52mm |
| Min. promjer izlazne zjenice | 0mm |
| Max. promjer izlazne zjenice | 0mm |
| Min. vidno polje | 0m/100m |
| Max. vidno polje | 0m/100m |
| Min. udaljenost oka | 0mm |
| Max. udaljenost oka | 0mm |
| Faktor zamračenja | |
| Propusnost svjetlosti | 90 % |
| Brzi fokus | Da |
| Podešavanje končanice na klik | 7mm/100m - 1/4MOA |
| Tip kupole | Ne |
| Zaključavanje turretov | Nedostupno |
| Zero Stop | Nedostupno |
| Broj okretaja kupole | Ne |
| Smjer okretaja kupole | Ne |
| Podešavanje končanice po visini | 0mrad |
| Podešavanje končanice po smijeri | 0mrad |
| Pomak po okretaju kupole | |
| Pozicija končanice | 2. žarišna ravnina |
| Osvjetljenje končanice | Ne |
| Boja osvjetljenja | - |
| Osvjetljenje za dnevnu uporabu | Ne |
| Automatsko isključivanje | Ne |
| Veličina točke | 0MOA |
| Postavka paralakse | - |
| Korekcija paralakse | Da - s bočnim fokusom |
| Područje korekcije paralakse | 50 - inf. |
| Dužina | 0mm |
| Težina | 495g |
| Boja | Ne |
| Područje temperature | -20 / +55°C |
| Tip baterije | Nedostupno |
| Punjen sa | Dušikom |
| Premazi leća | Više slojeva |
| Promjer cijevi | 25.4 mm |
| Šinja za montažu | Nedostupno |
| Tip šinje | Nedostupno |
| Vrsta montažne šinje | Ne |
| Dužina za montažu | 0mm |
| Promjer objektiva | |
| Promjer okulara | |
| Otpornost na vodu | Da |
| Otpornost na vlaženje | Da |
| Otporno na udarce | Da |
| Ugrađen daljinomjer | Ne |