Docter Classic 6x42 rifle scope is an essence of the word Classic itself. No so long ago scopes of these type (6x42) dominated the European hunting community. Even today it is easy to understand why, since these scopes are elegant, slim, light and at the same time offers generous 7mm exit pupil. This means that they are bright and comfortable to use. Docter Classic 6x42 however offers further evolved proven classics since it offers great optical quality and great light transmission rate even by todays standards. General features of this riflescope are:
It is especially worth mentioning that all glass surface of the lenses in these scopes are coated with Docter Multitop coating that offer an exceptional light transmission rate and really good resolution (sharpness of the image). Classic 6x42 is especially suitable for light rifles, combination rifles and all other European rifles where its classics looks are completing the entire setup.
Mounting of this scope is possible with 26mm ring mounts.
| Proizvođač | Docter |
|---|---|
| Serija optičkih ciljnika | DOCTER Classic |
| Izrađeno u | Njemačka |
| Proizvodi se od | |
| Jamstvo | 30 godina |
| SKU | 55101c |
| Varijabilno povećanje | Ne |
| Min. povećanje | 0x |
| Max. povećanje | 0x |
| Prilagođavanje dioptrije | +2.5 / -2.5 dpt |
| Promjer leće | 0mm |
| Min. promjer izlazne zjenice | 0mm |
| Max. vidno polje | 0m/100m |
| Min. udaljenost oka | 0mm |
| Faktor zamračenja | 15.9 |
| Propusnost svjetlosti | >92% |
| Brzi fokus | Da |
| Podešavanje končanice na klik | 10mm/100m - 0.10MIL |
| Tip kupole | Pokrivene |
| Zaključavanje turretov | Ne |
| Zero Stop | Nedostupno |
| Broj okretaja kupole | Više okretaja |
| Smjer okretaja kupole | Smjer kazaljke na satu |
| Podešavanje končanice po visini | 0mrad |
| Podešavanje končanice po smijeri | 0mrad |
| Pomak po okretaju kupole | 0.25 mrad - 25 cm |
| Pozicija končanice | 1. žarišna ravnina |
| Osvjetljenje končanice | Ne |
| Boja osvjetljenja | - |
| Osvjetljenje za dnevnu uporabu | Ne |
| Automatsko isključivanje | Ne |
| Veličina točke | 0MOA |
| Postavka paralakse | 100 m |
| Korekcija paralakse | Ne |
| Područje korekcije paralakse | |
| Dužina | 0mm |
| Težina | 0g |
| Boja | Ne |
| Područje temperature | |
| Tip baterije | Ne |
| Punjen sa | Dušikom |
| Premazi leća | Više slojeva - sve leće |
| Promjer cijevi | 25.4 mm |
| Šinja za montažu | Ne |
| Tip šinje | Nedostupno |
| Vrsta montažne šinje | Ne |
| Dužina za montažu | 0mm |
| Promjer objektiva | 48 mm |
| Promjer okulara | 42 mm |
| Otpornost na vodu | Da |
| Otpornost na vlaženje | Da |
| Otporno na udarce | Da |
| Ugrađen daljinomjer | Ne |