Docter Classic 2.5-10x48 illuminated rifle scope is a great choice for anyone hunting in the mountains, stalking and occasionally also in low light conditions. Due to the compact size of this riflescope and exceptional optical properties this will be a favorite scope in Docter Classic line for many. Its mechanical quality and robust construction will also be very useful when hunting on a rough terrain and in adverse weather conditions. Waterproof housing is completely sealed and filled with dry nitrogen, so that internal fogging is prevented even at the lowest temperatures. Lenses in Docter Classic 2.5-10x48 illuminated scope have all their surfaces coated with advanced Docter Multitop coatings that ensure great light transmission rate shown by the measurement graph bellow.

Illuminated reticle in Docter Classic 2.5-10x48 illuminated gives a hunter a noticeable advantage when hunting in the dark, at dusk or dawn. Illumination system is very sophisticated since the intensity grows very gradually in to relation with the button position. VIDEO review of illumination system and the following graph explain how the illumination works.
For mounting of Docter Classic 2.5-10x48 rifle scope you will need with 30 mm mounting rings. This scope is also available with LM rail - traditional prismatic rail for mounting - Docter Classic 2.5-10x48 (LM rail).
| Proizvođač | Docter |
|---|---|
| Serija optičkih ciljnika | DOCTER Classic ILL |
| Izrađeno u | Njemačka |
| Proizvodi se od | |
| Jamstvo | 30 godina |
| SKU | 56122c |
| Varijabilno povećanje | Da |
| Min. povećanje | 2.5x |
| Max. povećanje | 10x |
| Prilagođavanje dioptrije | +2.5 / -2.5 dpt |
| Promjer leće | 48mm |
| Min. promjer izlazne zjenice | 4.8mm |
| Max. promjer izlazne zjenice | 15mm |
| Min. vidno polje | 4.2m/100m |
| Max. vidno polje | 12.4m/100m |
| Min. udaljenost oka | 0mm |
| Max. udaljenost oka | 0mm |
| Faktor zamračenja | 7.1 - 21.9 |
| Propusnost svjetlosti | |
| Brzi fokus | Da |
| Podešavanje končanice na klik | 10mm/100m - 0.10MIL |
| Tip kupole | Pokrivene |
| Zaključavanje turretov | Nedostupno |
| Zero Stop | Nedostupno |
| Broj okretaja kupole | Više okretaja |
| Smjer okretaja kupole | Smjer kazaljke na satu |
| Podešavanje končanice po visini | 12mrad |
| Podešavanje končanice po smijeri | 12mrad |
| Pomak po okretaju kupole | 2.5 MRAD - 25 cm |
| Pozicija končanice | 1. žarišna ravnina |
| Osvjetljenje končanice | Da |
| Boja osvjetljenja | Crvena |
| Osvjetljenje za dnevnu uporabu | Ne |
| Automatsko isključivanje | Da |
| Veličina točke | 0MOA |
| Postavka paralakse | 100 m |
| Korekcija paralakse | Ne |
| Područje korekcije paralakse | |
| Dužina | 341mm |
| Težina | 620g |
| Boja | Ne |
| Područje temperature | |
| Tip baterije | Nedostupno |
| Punjen sa | Dušikom |
| Premazi leća | Više slojeva - sve leće |
| Promjer cijevi | 30 mm |
| Šinja za montažu | Nedostupno |
| Tip šinje | Nedostupno |
| Vrsta montažne šinje | Ne |
| Dužina za montažu | 135mm |
| Promjer objektiva | 54 mm |
| Promjer okulara | 41 mm |
| Otpornost na vodu | Da |
| Otpornost na vlaženje | Da |
| Otporno na udarce | Da |
| Ugrađen daljinomjer | Ne |