Docter Classic 1.5-6x42 is one of the most popular choices in the entire Docter Classic line of scopes. There are sound reasons for that since it offers very useful magnification range. When magnification is set on 1.5x this scope can be used on battue, driven hunts and in dense forest. On higher magnification settings Docter Classic 1.5-6x42 becomes very useful also when stalking and for precise shots on medium ranges. With low mass, small dimensions, great durability and outstanding mechanical quality this scope will be a great choice for anyone who is primarily hunting in though conditions and need reliable equipment. It is also very suitable for all combination rifles, drillings and other traditional European rifles. With exceptional light transmission rate due to the Docter Multitop coatings on all lens surfaces (fully multicoated) and with 42mm objective lens, this scope can be even used for low light. Graph of Docter Classic Rifle Scopes light transmission is shown below.

Docter Classic 1.5-6x42 scope can be mounted on a rifle with a wide range of 30 mm mounting rings. This scope is also available with traditional prismatic rail for mounting - Docter Classic 1.5-6x42 (LM rail).
| Proizvođač | Docter |
|---|---|
| Serija optičkih ciljnika | DOCTER Classic |
| Izrađeno u | Njemačka |
| Proizvodi se od | |
| Jamstvo | 30 godina |
| SKU | 56001c |
| Varijabilno povećanje | Da |
| Min. povećanje | 1.5x |
| Max. povećanje | 6x |
| Prilagođavanje dioptrije | +2.5 / -2.5 dpt |
| Promjer leće | 42mm |
| Min. promjer izlazne zjenice | 7mm |
| Max. promjer izlazne zjenice | 15mm |
| Min. vidno polje | 7.1m/100m |
| Max. vidno polje | 19.1m/100m |
| Min. udaljenost oka | 0mm |
| Max. udaljenost oka | 0mm |
| Faktor zamračenja | 4.2 - 15.9 |
| Propusnost svjetlosti | >92% |
| Brzi fokus | Da |
| Podešavanje končanice na klik | 10mm/100m - 0.10MIL |
| Tip kupole | Pokrivene |
| Zaključavanje turretov | Ne |
| Zero Stop | Nedostupno |
| Broj okretaja kupole | Više okretaja |
| Smjer okretaja kupole | Smjer kazaljke na satu |
| Podešavanje končanice po visini | 21mrad |
| Podešavanje končanice po smijeri | 21mrad |
| Pomak po okretaju kupole | 2.5 MRAD - 25 cm |
| Pozicija končanice | 1. žarišna ravnina |
| Osvjetljenje končanice | Ne |
| Boja osvjetljenja | - |
| Osvjetljenje za dnevnu uporabu | Ne |
| Automatsko isključivanje | Ne |
| Veličina točke | 0MOA |
| Postavka paralakse | 100 m |
| Korekcija paralakse | Ne |
| Područje korekcije paralakse | |
| Dužina | 318mm |
| Težina | 480g |
| Boja | Ne |
| Područje temperature | |
| Tip baterije | Ne |
| Punjen sa | Dušikom |
| Premazi leća | Više slojeva - sve leće |
| Promjer cijevi | 30 mm |
| Šinja za montažu | Ne |
| Tip šinje | Nedostupno |
| Vrsta montažne šinje | Ne |
| Dužina za montažu | 131mm |
| Promjer objektiva | 48 mm |
| Promjer okulara | 41 mm |
| Otpornost na vodu | Da |
| Otpornost na vlaženje | Da |
| Otporno na udarce | Da |
| Ugrađen daljinomjer | Ne |