| Manufacturer | Vanguard |
|---|---|
| Accessories series | Vanguard VEO 2S Monopod |
| Made in | China |
| In production since | - |
| Warranty | 2 years |
| SKU | 4719856247274 |
| Tripod head | Yes |
| Adjustability angle | 360° |
| Type of head adjustability | No |
| Type of shoe | Quick Shoe |
| Bubble level | No |
| Leg sections | 4-sections |
| Feet type | Rubber |
| Maximal height. | 1641mm |
| Minimal height. | 0mm |
| Folded height. | 570mm |
| Weight. | 890g |
| Load capacity. | 6000g |
| Material | Aluminium Alloy |
| Color | Gray |